Kartograafia loodusteaduste õpetajatele

Õppeaine loodusteaduste õpetajatele (kood BGGG.01.059)

Loengu vorm: L + P
Kontrolli vorm: E
Maht: 1 AP
Õppejõud: Raivo Aunap





Geograafilised kaardid ja kartograafia. Kartograafia mõiste. Kartograafia tänapäevased arengusuunad. Geograafilise kaardi mõiste ja põhilised omadused. Kaart kui geograafilise ruumi mudel. Geograafilise kaardi tähtsus teaduses ja praktikas. Kartograafilised distsipliinid. Kartograafia seosed teiste teadustega. Geograafilise kaardi elemendid.

Geograafiliste kaartide tüübid, liigid ning klassifikatsioon. Atlased. Üldgeograafilised ja teemakaardid (e temaatilised). Kaartide liigitamine territooriumi suuruse, sisu, mõõtkava ning otstarbe alusel. Geograafilised atlased – mõiste, klassifikatsioon, iseärasused. Muud kartograafilised kujutised.

Kaardi matemaatiline alus. Kaardi matemaatilise aluse komponendid. Mõõtkava liigid, pea- ja erimõõtkava. Kaardivõrgud ja raamid. Koordinaatsüsteemide seos kaardivõrkude ja raamidega.

Maa kujutamine tasapinnal. Siirdepind. Projektsiooni mõiste. Tsentraal-, ortogonaal-, horisontaalprojektsioon. Kartograafilise projektsiooni mõiste. Kartograafiliste projektsioonide liigitamine moonutuste iseloomu, meridiaanide ja paralleelide kuju järgi. Projektsiooni klass, omadus ja aspekt. Kartograafiliste projektsioonide moonutused ja nende esitamine; moonutuste suurused. Moondeellips.

Projektsiooni valik. Maailma, poolkerade, mandrite, ookeanide ja üksikute riikide kaartide koostamiseks kasutatavad projektsioonid.

Koordinaatide süsteemid. Geograafilised koordinaadid, astronoomilised ja geodeetilised koordinaadid, geotsentrilised koordinaadid. Kahe- ja kolmemõõtmelised koordinaadid. Tasapinnalised polaar- ja ristkoordinaadid, nendevahelised seosed.

Topograafiline kaart ja plaan. Topograafiliste kaartide nomenklatuur. Balti ühtne kaardisüsteem, Eesti topograafiliste kaartide süsteem ja nomenklatuur. Topokaardi ja plaani eristamise kriteeriumid. Topograafiliste kaartide matemaatiline alus. Mõõtkava. Arvmõõtkava, joonmõõtkava. Tollimõõtkava, sammumõõtkava. Põikmõõtkava, järskuste mõõtkava. Topograafilise kaardi täpsus. Kaardi mõõtkava täpsus. Mõõtmised kaardil ja plaanil, mõõtmistulemuste täpsus. Topograafiliste kaartide projektsioonid. Kaardi täpsus, usaldatavus.

Mercatori põiksilindriline projektsioon, Lamberti konformne kooniline projektsioon, Gauss-Krügeri projektsioon, hulktahukaline projektsioon. Eesti põhi- ja baaskaardi projektsioonid ja koordinaatide süsteemid. Riigi ristkoordinaatide süsteem L-Est’92. Kõrguste süsteemid. Balti kõrguste süsteem.

Kartograafilised märgid ja nähtuste kujutamisviisid. Kaart kui märgisüsteem, selle semantilised, süntaktilised ja pragmaatilised tasandid. Kaardi loetavus, tasakaal, hierarhia, kontrast ja kontekst. Kaardi kompositsioon ja selle elemendid. Kartograafiliste märkide liigid ja suurused. Geomeetrilised primitiivid.

Punktimeetod, märkide meetod, joonte meetod, dünaamiliste joonte meetod, kvalitatiivse fooni meetod, lokaliseeritud diagrammide meetod. Isopleet- ja koropleetkaardid, dasümeetrilised kaardid. Kartogramm, Kartodiagramm. Erinevate kujutamisviiside kasutamine samal kaardil. Märkide standardiseerimine. Skaalade väljatöötamine. Reljeefi kujutamisviiside liigid, nende kooskasutamine. Värvi kasutamine nähtuste edasiandmisel.

Geograafilise kaardi kirjad. Geograafiliste kohanimede transkribeerimine. Kirjade kaardile paigutamise põhimõtted. Topograafiliste kaartide leppemärgid. Topograafiliste kaartide vormistamine. Topograafiliste kaartide sisu elemendid ja nende kujutamine.

Kartograafiline generalisatsioon. Generalisatsiooni liigid. Punktides ja joontel paiknevate nähtuste generaliseerimine. Lausalise levikuga, pinnaosadel paiknevate ja hajutatud nähtuste generaliseerimine. Liikumisjoonte ja seoste generaliseerimine. Generalisatsiooni arvestamine kujutamisviiside valikul. Generalisatsiooni matemaatiline piiritlemine.

Ülevaade põhilistest kaartidest ja atlastest. Kaardi analüüs. Eestis käibel olevad üldgeograafilised kaardid ja atlased. Maismaa topograafiline uuritus. Rahvusvahelised kaardid. Merekaardid. Välismaised topograafilised kaardid. Kompleksne kartografeerimine. Kompleksatlased. Kartograafiline bibliograafia. Kaardi analüüs. Hinnangu kriteeriumid. Orienteerumiskaardid, koolikaardid. Silmamõõdulise mõõdistamise alused.

Arvutikartograafia. Arvutite rakendusvõimalused kartograafias. Ruumiandmete digitaalvormid, neist lähtuvad võimalused ja rakenduspõhimõtted. Digitaalse kaardi valmistamise etapid, andmehõive, andmetöötluse ja väljundi põhimõtted. Digitaalse info hankimine kaugseire meetoditel, seosed GPS-tehnoloogiaga. Geoinfosüsteemi, digitaalkartograafia ja geomaatika mõisted.

Kirjandus:

A. H. Robinson, J.L. Morrison, P.C. Muehrcke et al. Elements of Cartography. Wiley, 1995
K. Salishtshev. Kartografija (vene keeles) Moskva, Vyshaja shkola, 1982.
J. Randjärv. Geodeesia I. Tartu, 1997. Geodeesia II, Tartu, 1998